2012-05-12

Bohusläns hembygdsförbunds årsstämma

Idag var Bokenäs Hembygdsförening värd för Bohusläns Hembygdsförbunds årsstämma. Mötet ägde rum i föreningens lokaler i Svenseröds gamla prästgård. Hembygdsvänner ifrån hela Bohuslän bjöds på ett digert och välkomponerat program.

Efter sedvanliga årsmötesförhandlingar delade förbundets ordförande Gunnar Malm ut diplom och förtjänstplaketter till flera som gjort stora insatser i hembygdens tjänst.

Efter en välsmakande lunch bjöds på äggost till kaffet. Årsmötesförhandlingar och lunch intogs i teaterladan, allt genomfört av en imponerande organisation.

Efter lunch kunde deltagarna välja olika aktiviteter. Guidad tur i Svartedalens naturreservat, visning av föreningens lokaler samt visning av Bokenäs gamla kyrka stod på programmet.Dagen avslutades med Folklustspelet Bröderna Brödlunds Friarförsök. //

Inga kommentarer:

Skicka en kommentar