
Den här bildgåtan är insänd av bildsamlaren Jan Aronsson.
Enda ledtråden han ger oss är att ett av husen på bilden inte finns kvar. Vidare är det ett utsnitt av ett vykort.
Var i allsin dar är detta? Jag har faktiskt ingen aning. Skriv vad du tror i kommentarerna här under inlägget. //
God morgon!
SvaraRaderaJag gissar på Sörkällegatan - och att huset till vänster står kvar ännu, idag grått med röda fönsterkarmar.
Mvh,
Ulrica W
Nänä, titta på skuggorna, med solen högt på himlen hade skuggorna vart åt andra hållet, gatan är för bred för att vara Sörkällegatan, och gatan slutar ju åt väster i bild, de gör de visserligen vid uppfarten till Kappelle men det är inte den korsen.
SvaraRaderamåste va på andra sidan stan, gamla Skogslyckebacken ner mot varvet, hmmm fans väl inga hus där väl? Fjållvägen ner mot stan då? där finns ingen bergsknalle att ta fotot ifrån. E de järnvägsspår vi ser? kan de va smalspårigt?
SvaraRaderaPeter B.
Vet inte varför men helt plötsligt funderar jag på bleket....När kommer svaret;-)
SvaraRaderaFritt ur hjärtat har helt rätt. Det är närmare sagt området som gränsar till Blekevägen, Järvstigen och Bävergiljan.
SvaraRaderaKan det vara korsningen Boxhultsvägen-Hasselvägen?
SvaraRaderaBilden visar infarten till Järvstigen som är lite till vänster på bilden
SvaraRaderasån luring, dom svarta strecken var alltså ingen rälls
SvaraRadera