2016-12-03

Officersklubbens Lillejul 24 år efter regementets nedläggning

 
 1992 lades Bohusläns regemente ned. 24 år senare firar Officersklubben fortfarande Lillejul i Officersmässen i Kanslihuset. Jag tror att detta är helt unikt i Sverige. 60 officerare, spridda över Sverige, hade mött upp. På bilden fr v sekreteraren Tommy Åhsman och klubbens ordförande Mats Olsson som öppnade årsmötet.
 Årsmötet hölls lika traditionsenligt i Taktiksalen. Och här följer några bilder från det mötet.


 Mässofficeren Bo Andersson, d.y., redogjorde för klubbens ekonomi.
 Valberedningens ordförande Kent Matsson hade ett lätt jobb. Ingen hade avsagt sig uppdraget för klubben och därför valdes alla om
Per Norberg redogjorde för verksamheten och ekonomin i de tre organisationerna som han är ordförande för: Stiftelsen Backamo Lägerplats, Stiftelsen Bohusläns Försvarsmuseum och Bohusläns regementes kamratförening.

 Efter årsmötesförhandlingarna var det dags att inta mässen för sedvanligt julbord.
 Håkan Lindgren vinkar här till sin kusin Jan-Gunnar Lindgren.2 kommentarer:

  1. En samling glada GUBAR...

    SvaraRadera
  2. Svenska hjältar. Tack för fred och frihet!

    SvaraRadera