En sak jag inte hade en aning om är att Slottet på Gustafsberg ursprungligen var ett spannmålsmagasin. Dåvarande direktören Carl J Engelke köpte det, flyttade magasinet till Gustafsberg och av det byggde han Slottet. Sedan dessa har Slottet haft en spännande historia.
Från stiftelsen hemsida citerar jag:
Slottet är den mest påkostade byggnaden på Gustafsberg. Huset uppfördes omkring 1830 med lägenheter som var lyxigt stora redan då. Här finns kinesiska rispapperstapeter som förts hem på varvsägaren Carl J Engelkes skepp. Slottet uppläts till ståndspersoner bland Gustafsbergs badgäster.I dag, precis som då, används byggnaden till övernattning för gäster.
Ärkebiskopen Anton Niklas Sundberg och hans fru Klara Kristina Charlotta, född Koch, var båda från Uddevalla. De var trogna gäster, första sommaren var 1855 och den sista 1899.
De åt på restaurangen och drack dagligen kaffe på maten hos Anton Niklas syster, fru Radhe, som bodde i Bikupan.
Sundbergs gick alltid en kvällspromenad, som kallades ”jorden runt.” Den gick från Slottet genom parken, förbi Societetshuset och bort genom stora allén, vek av mot vänster och runt Lilla Bodele.
Det sägs att Klara alltid gick ett par steg bakom sin make. På senare år fick hon dock ta plats vid hans sida för att stötta honom. Promenaden avslutades med en stunds vila på den vita hörnsoffan som länge stod kvar på varmbadhusets veranda. ///
Trevlig läsning. Tack Gunnar
SvaraRaderaTack står varifrån det flyttades? Mvh Lena
SvaraRaderaTyvärr inte!
Radera