2026-04-19

Nu rivs Hallakiosken efter 111 år

 

Tipstack Swen Stålros!

1915 invigdes Hallakiosken. Den fick från början en given kundkrets av militärer. Regementet flyttade från Backamo 1913 och snart insåg dåvarande fastighetsägaren att en kiosk vid Västgötavägen vore en lönsam affär. Här passerade trupperna på sin väg mot Samneröd och skjutbanorna. Kiosken blev en given plats att göra halt så att beväringarna kunde handla något gott.

I slutet av 1950-talet eller tidigt 60-tal byggdes emellertid en tunnel under Västgötavägen. Exercisvägen förlängdes direkt in på kasernområdet. Jag minns det väl då Västgötavägen fick stängas av med ljusreglering under den tid arbetena pågick. Det uppstod då länga köer vid rödljusen och vi tonårsgrabbar kom på att vi kunde köpa kvällstidningar i Hallakiosken och sälja till de köande bilisterna, Bra, inte minst för Hallakiosken.

Dessutom var det min egen morbror Arne Krook och hans pålningsfirma från Göteborg som utförde grundarbetena för tunneln eller landsvägsviadukten som det egentligen är.
Foto Lennart Gustafsson

När kiosken upphörde att vara kiosk minns jag inte men Bosse Henriksson som tagit över kiosken efter sin mor drev den länge.

Och just nå håller den på att rivas. Kl 14 såg det ut så här.


10 kommentarer:

  1. Fin kiosk. Hemsk särskrivning.

    SvaraRadera
    Svar
    1. Var hittar du särskrivningen?

      Radera
    2. Halla kiosken gissar jag att man avser 😊

      Radera
  2. Jag trodde den var k märkt.

    SvaraRadera
  3. Uddevallare2026-04-19 17:24

    Tråkigt att höra och se. Där har man stannat till många gånger för att handla. Den har väl inte varit aktiv på många år?
    Borde gå att reda ut när den stängdes.
    Ledsamt som sagt..

    SvaraRadera
  4. Givetvis tråkigt att den är riven 😔 trodde faktiskt att den var K-märkt. Samtidigt förstår jag ägaren till fastigheten att ha en förfallen kiosk på tomten är ju inte jättekul och att ha den där bara för att och fortsätta låta den för falla känns ju också fel.

    SvaraRadera
  5. Så går det när folk inte förstår värdet i gamla byggnader. Den som äger fastigheten kunde ju gjort något av det istället för att riva. Men personen är ju troligen inte här ifrån och bryr sig inte för 5öre, skit trist!

    SvaraRadera
    Svar
    1. Vad finns det för värde i just denna gamla kiosken, visst hade det kanske varit kul med en kiosk, men det skall gå ihop ekonomiskt också

      Radera
  6. Intressant, hur lyckades fastighetsägaren få rivningslov?

    SvaraRadera
  7. Lite ledsamt men samtidigt är det fel att den bara står där och förfaller, som så mycket annat.

    SvaraRadera