När Bohusläningen var ny skrev Dagens Nyheter 1878-10-23 följande: Bohusläningen kallar sig en ny, frisinnad och folkvänlig tidning, som börjat utgivas i Uddevalla af Bohusläns boktryckeriaktiebolag, med hr Thure Malmgren till redaktör. Tidningen hvars första nummer så väl med hänsyn till text som yttre utstyrsel gör ett mycket godt intryck, ämnar blifva organ för för staden Uddevalla och landskapet Bohuslän samt sydvestra delen af Dalsland. Bohusläningen utkommer 2 gånger i veckan och kostar till årets slut 75 öre, för år 5 kr.
Mycket har hänt sedan dess. Sydvästra delen av Dalsland har man sedan länge övergett. Jag minns när tidningen hade lokalredaktioner i Dalsland och på många platser i Bohuslän.
1954 hade tidningen en nettoupplaga på 23 390. 1 juni i år övergick tidningen att bli helt digital och hade då ca 13 000 prenumeranter, varav 2 017 betalade för papperstidningen. Man skall komma ihåg att vi som bor utanför stadskärnan aldrig erbjöds att fortsätta prenumerera på papperstidningen. Allt var naturligtvis planlagt.
Den 1 juni skriver skribenten och journalisten Anders Malmsten i Svenska Dagbladet: Vem trodde att dagspressens framtid skulle skapas i Uddevalla?
Genom denna omställning har tidningen varit lönsam – och det kommer den att fortsätta vara, försäkrar Johan Hansson, chef för tidningskoncernen Stampen där Bohusläningen ingår, när jag når honom på hans semesterresa i USA.
Häromdagen skrev Lars Bäckström följande på Facebook:
Bohusläningens chefredaktör Sandra Bygden Shameh, var hos Rotary och talade om tidningen. Hon berättade att många saknar den gamla papperstidningen. Men det var för få som betalade för att få den.
Till slut var det bara några tusen. Dock den digitala upplagan har enligt undersökning från Orvesto en räckvidd på 58 000 personer per dag. Fast prenumererad upplaga anges till 12 500.
"Men det var för få som betalade för att få den". Dumheter, Bygdén Shameh har medvetet strypt möjligheterna för oss intresserade att betala för papperstidningen!
Vem trodde att dagspressens framtid skulle skapas i Uddevalla? ///
Mycket bra inlägg, Gunnar!
SvaraRaderaOch så ska vi, prenumeranter, få möjlighet att ta del av The Times.
Vad leker dom med?
Bra där GK!
SvaraRaderaDitt engagemang för Bohusläningens utveckling gläder mig! Men varför avfärdar du det faktum att papperstidningen inte längre var lönsam som "dumheter"? Jag kan intyga att det inte ligger någon komplott bakom förändringen. Ett företag i en börsnoterad koncern måste fatta affärsmässiga beslut, även om de upplevs som obekväma. Annars blir resultatet att det inte finns några pengar kvar för att betala löner, och i slutändan ingen Bohusläningen alls. Jag älskade också papperstidningen men inte att tvingas säga farväl till kollegor som blev uppsagda. Utvecklingen är inte unik för Bohusläningen – vi är bara först att bli heldigitala.
SvaraRaderaVore kul att se Uddevallabloggen i pappersformat på biblioteket framöver för den som önskar läsa analogt - skärp dig 😀
SvaraRaderaHar jobbat på Bohusläningen i över 30 år och att tro att nedläggningen av papperstidningen är en komplott är märkligt. Jag brinner för lokal journalistik och vikten av den. Vill gärna fortsätta jobba med det och få lön. Då är det digitalt som gäller. Vi hade ju inte lagt ner papperstidningen om den varit lönsam.
SvaraRadera