Här skall Östraboskolan byggas. 1969 togs första spadtaget och i början av 1970-talet kunde man inviga skolan. Skolan byggdes på gamla tändsticksfabrikens mark. ///
Det var på min första semester 1955 , när Bilspeditionens godsmagasin brann. . Det stod en leverans av mopeder till Monark . Motorerna smälte, Däremot klarade sig de stora pappersrullarna till Bohusläningen ganska bra. Värmen var stark ända ner till järnvägsövergången vid Tiger. Det var det närmaste man kunde komma. Ett udda minne.
Hör låg tidigare ett stort hus/lager som brann ngn gång på 50-talet. Har du något foto på det i dina gömmor...
SvaraRaderaDet var på min första semester 1955 , när Bilspeditionens godsmagasin brann. . Det stod en leverans av mopeder till Monark . Motorerna smälte, Däremot klarade sig de stora pappersrullarna till Bohusläningen ganska bra. Värmen var stark ända ner till järnvägsövergången vid Tiger. Det var det närmaste man kunde komma. Ett udda minne.
SvaraRadera