2026-03-09

Vet du vem konstnär Curt Hein är/var som målat denna tavlan?

Insänt av Martin Rörby:

Hej Gunnar!

Hittade denna stämningsfulla och charmig målning i en second hand-butik i Stockholm för någon vecka sedan. Hade egentligen ingen plats för den, men för några hundralappar kunde jag ändå inte motstå tavlan! Så nu står den uppallad på några stolar hemma. Den är gjord 1952, men konstnären Curt Hein har jag aldrig hört talas om - och inte heller hittat något om på nätet…

Var den var målad hade jag heller ingen aning om, men det kändes som en autentisk miljö, inte en fri fantasi, även om jag befarade att den troligen gått förlorad efter det att målningen gjorts. Misstänkte därför att det kanske kunde vara Gröndal här i Stockholm, eller Gamla Hagalund i Solna.

Själv är jag arkitekturhistoriker till yrket, så jag skannad lite hastigt av vad jag kunde hitta i olika arkiv på nätet, men helt utan resultat. Och en bekant till mig, som byggt en fin modell av det idag till största delen rivna Hagalund, kunde med bestämdhet konstatera att huset aldrig funnits där. Som en lite desperat sista utväg gick jag in på Digitalt museum och sökte på ’hus med torn’. Och efter att jag bläddrat igenom drygt hundra träffar, fick jag napp - ett foto taget 1961!

Som du förstår är det därför jag nu kontaktar dig. När jag sedan nystade vidare hittade jag nämligen ditt blogginlägg om huset, som glädjande nog fortfarande existerar! Och där framgår ju också vem som ritat den nya delen i början på 1900-talet! Snyggt jobbat, det är sällan sådana uppgifter redovisas, om de nu ens går att få fram över huvud taget!

Målningen är jag så förtjust i, så den släpper jag inte ifrån mig! Men tänkte ändå att det kan vara roligt för dig, dagens ägare (som väl är en bostadsrättsförening) och andra intresserade i Uddevalla att veta om den.

Bästa vårhälsningar!

Martin Rörby

Vid dagens berättarkafé idag ställde jag frågan till publiken om de visste vem Curt Hein är/ eller var. Huset är Maria Lundbäcks hus på Lagerbergsgatan 11 - 13.  Tyvärr inget napp så därför skickar jag frågan vidare till Uddevallabloggens läsare?

Fantastiskt fin tavla.   /// 

3 kommentarer:

  1. Om jag inte tar helt fel är detta en miljö från Lagerbergsgatan i Uddevalla strax ovanför Norra Drottninggatan.

    SvaraRadera
  2. Det här skriver AI: Det ser ut som en målning av den svenske konstnären Kurt-Erik Heinonen (1925–1983).
    Målningen är utförd i en impressionistisk stil med flödande penseldrag, vilket är typiskt för Heinonens verk. Han är särskilt känd för sina stadsbilder och marina motiv, ofta från Göteborgs hamn och den svenska västkusten. [1]
    Om Kurt-Erik Heinonen

    * Levnadstid: 1925–1983.
    * Stil: Impressionistiskt måleri med fokus på ljus och färgspel.
    * Vanliga motiv: Hamnmiljöer, båtar, stadsvyer och landskap.
    * Representation: Hans verk förekommer regelbundet på auktionshus som Tradera och Metropol. [1]

    Det finns även en tysk konstnär vid namn Kurt Hein (1929–2024), men den stil och det motiv som syns i din bild stämmer betydligt bättre överens med den svenske Kurt-Erik Heinonens konstnärskap. [2, 3]
    Vill du ha hjälp med att försöka identifiera platsen som målningen föreställer eller få mer information om värdet på hans verk?

    [

    SvaraRadera
  3. Förstorar man bilden så ser man att konstnären skrivit att det är från Lagerbergsgatan Uddevalla.
    Någon konstnär som heter Curt Hein finns det inga spår av på nätet. Däremot så har vi Kurt Heinonen (1915-1983) som signerade sina verk på samma sätt och som vistades i Bohuslän aktuell tid. Och hans tavlor är även i samma stil som denna./Per N

    SvaraRadera