Då och då får jag frågan. Vad hände med korviosken vid Folkets Park? Det sista jag vet var att den kördes iväg i riktning Östrabogymnasiet. Det sades att elever på byggprogrammet skulle renovera den och man sedan skulle leta upp en lämplig plats att ställa den på.
Men ingen tycks veta vad som hänt med kiosken. Vet du??? ////
I den ”struten” har jag köpt mycket godis 🫣när den var kiosk .
SvaraRaderaDet var när jag gick på högstadiet på Parkskolan.
Den kiosken skulle väl passa att placera lite varstans . Helst på kongressområdet där den hör hemma . Hoppas den finns kvar
Och att den kan renoveras.
Mvh A-S S
Jag tycker kommunen ska bygga en ny korvkiosk och kiosk i exakt kopia och placera den på torget på gräsplätten brevid gamla museet nära Hasselbacken. Det hade dragit mer folk till centrum och torget. Uddevalla har knappt några riktiga hederliga korvkiosken där man kan få en halv special eller tunnbrödsrulle, västkustsallad, pucko m.m. Och en kiosk med godis, glass och veckotidningar.
RaderaHåller med Stefan H. fullständigt. Den körvboa/kiosken hade inte varit svår att arrendera ut till driftiga entreprenörer!
RaderaVilket fint smycke det vore i vår stad!
Det kan vara värt att följa upp med Uddevalla kommun eller Östrabogymnasiet för mer specifik information.
SvaraRaderahttps://www.mynewsdesk.com/se/uddevalla_kommun/pressreleases/kiosken-vid-folkets-park-ska-flyttas-och-bevaras-880239
Finns den inte vid minigolfen
SvaraRaderaTydligen inte!
Raderahttps://maps.app.goo.gl/ufdiiMuJWGKjYtxb8